Poštovani članovi i prijatelji Hrvatskog mikrobiološkog društva,
od 19. do 21. svibnja 2016. u Poreču je u Hotelu Valamar Diamant održana 16. Hrvatska konferencija o kvaliteti i 7. znanstveni skup Hrvatskog društva za kvalitetu pod sloganom „Ljudi – temelj uspješnosti sustava upravljanja“.
Organizator je bilo Hrvatsko društvo za kvalitetu (HDK), a suorganizator Hrvatska gospodarska komora, uz visoko pokroviteljstvo Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović. Navela bih također da su prvi put Hrvatsko društvo za kvalitetu i Hrvatsko mjeriteljsko društvo organizirali svoje konferencije u suradnji, na istome mjestu i u isto vrijeme. To je za svaku pohvalu jer moglo se prisustvovati i na 11. Konferenciji o mjeriteljstvu i akreditaciji, te su ostvareni kontakti s kolegama iz područja mjeriteljstva i akreditacije.
Tematska područja konferencije i skupa bila su vezana uz promicanje važnosti kvalitete i njezinog utjecaja na razvoj društva i života u Republici Hrvatskoj. HDK je predvodnik u promicanju kvalitete u Hrvatskoj u svim segmentima društva, a bavi se kvalitetom u gospodarstvu, javnom sektoru, lokalnoj samoupravi, proizvodnji, zdravstvu, obrazovanju, turizmu, uslugama, upravljanju okolišem, zdravljem, sigurnošću hrane, upravljanjem promjenama, upravljanjem dokumentiranim informacijama itd.
Rad konferencije bio je organiziran kroz sekcije: Sustav upravljanja kvalitetom, Zdravlje, HR i Obrazovanje, Rizici-poboljšanja, Mjeriteljstvo, Kvaliteta u turizmu, te kroz edukacijsku radionicu Primjena alata kvalitete.
Na skupovima su prisustvovali stručnjaci iz područja kvalitete i poduzetništva, te iz ovlaštenih laboratorija, farmaceutskih tvrtki, prehrambene i druge industrije iz Hrvatske i zemalja iz regije, kao i predstavnici upravnih i zakonodavnih tijela iz ovog područja.
Konferencija je trajala tri dana, te su u tom razdoblju prezentirani mnogi radovi. Stručni dio konferencije sastojao se od velikog broja usmenih i posterskih izlaganja, što je pobudilo veliko zanimanje stručnjaka koji se bave kvalitetom. Tako se moglo prisustvovati na 31 usmenoj prezentaciji stručnih radova održanoj po sekcijama, pogledati 8 postera, te poslušati 9 pozvanih predavanja. U radu skupova sudjelovali su svjetski priznati predavači (Joseph A. DeFeo, Brad Wood, ..) kao i hrvatski stručnjaci iz područja kvalitete i poduzetništva (Ivo Tokić, Zoran Barac, ..). Također, bila je dostupna i izložba laboratorijske opreme i proizvoda različitih proizvođača. Izdan je Zbornik sažetaka kao i Zbornik radova prezentiranih tijekom konferencije.
U kontaktu s kolegama tijekom održavanja skupa, a i neposredno nakon završetka može se zaključiti da je organizacija bila besprijekorna, a s obzirom na raznolikost tema Organizacijski odbor vrlo je dobro obavio svoj zadatak.
Ukoliko se želite više informirati o navedenoj temi, posjetite http://www.16konferencija-hdkvaliteta.com
S poštovanjem,
Dr. sc. Anita Rakić, dipl. inž. kemije
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: 22 - 25 September 2025
Venue: Zadar, Croatia
The 7th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance (CESAR2025) will be held from September 22-25, 2025, at the Hotel Kolovare in Zadar, Croatia. This attractive tourist city, located in the center of the East Adriatic, is surrounded by stunning natural landscapes, making it an ideal venue for this important event.Date: 2 - 10 September 2025
Venue: Ohrid, North Macedonia
7th Croatian Congress of Toxicology with International Participation
Date: October 5-8, 2025
Venue: Rab, Croatia
Poziv na simpozij „Ptičji flavivirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’“
Date: 19. svibnja 2025
Venue: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
12th Trends in Medical Mycology
Date: 19-22 September 2025
Venue: Bilbao, Spain
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)