Povodom obilježavanja Međunarodne godine kristalografije 2014., dr. sc. Biserka Kojić-Prodić će 30.10.2014. godine (četvrtak) u 15.30 sati u predavaonici 3. krila Instituta Ruđer Bošković održati predavanje “Osam desetljeća povezanosti rendgenske kristalografije sa znanošću o životu”.
Sažetak predavanja zaslužne znanstvenice Instituta Ruđer Bošković pogledajte u nastavku.
Biserka Kojić-Prodić, Institut Rudjer Bošković
Sažeti stoljetni vremeplov ističe blistavu povijest kristalografije i njenu ulogu u razvoju mnogih područja znanosti i primjeni u svakodnevnom životu. Naglasak je na prijelomnim otkrićima tijekom proteklog stoljeća koja su proširila i radikalno izmijenila naše spoznaje u kemiji i biologiji. Čak kada bismo se odlučili spomenuti samo otkrića obilježena Nobelovim nagradama, ne bismo u predviđenom opsegu mogli predstaviti četrdesetak laureata vezanih uz rendgensku kristalografiju. Izbor je pao na znanstveno najprivlačnije molekule-‘manekenke’, koje su u svojoj strukturi sačuvale važne poruke za znanost: strukture DNA, kromatina, makromolekularni kompleks RNA polimeraze II, virusi (HIV, Ebola), ribozim, i GPCR proteinski kompleksi. Takva istraživanja ne bi bila moguća bez napretka vezanih uz sinkrotrone, lasere, osjetljive i brze detektore, algoritme, računala, te metoda genetičkog inženjerstva i analitičkih biokemijskih metoda.
Nove eksperimentalne metode rendgenske difrakcije kao ‘serijska’ sinkrotronska i laserska kristalografija, postaju sve manje ovisne o veličini kristala, omogućavaju rasvjetljavanje građe najsloženijih makromolekula – membranskih proteina i njihovih kompleksa i razotkrivaju mehanizme uz njih vezanih životnih procesa stanica i funkcioniranje ionskih kanala, presudno u komunikaciji neurona, što vodi ka razumijevanju funkcioniranja mozga.
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: 22 - 25 September 2025
Venue: Zadar, Croatia
The 7th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance (CESAR2025) will be held from September 22-25, 2025, at the Hotel Kolovare in Zadar, Croatia. This attractive tourist city, located in the center of the East Adriatic, is surrounded by stunning natural landscapes, making it an ideal venue for this important event.Date: 2 - 10 September 2025
Venue: Ohrid, North Macedonia
7th Croatian Congress of Toxicology with International Participation
Date: October 5-8, 2025
Venue: Rab, Croatia
Poziv na simpozij „Ptičji flavivirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’“
Date: 19. svibnja 2025
Venue: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
12th Trends in Medical Mycology
Date: 19-22 September 2025
Venue: Bilbao, Spain
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)