Velika predavaonica Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu bilo je mjesto gdje je u petak 18. lipnja 2012. godine održano svečano predstavljanje novog sveučilišnog udžbenika Veterinarska klinička imunologija. Riječ je o udžbeniku što su ga napisali Danko Hajsig, Ljiljana Pinter, Tomo Naglić i Roberto Antolović, a nakladnici su mu Hrvatsko mikrobiološko društvo i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Izdavači su bili i organizatori predstavljanja na kojemu su sudjelovali autori (osim pokojnog profesora Tome Naglića), svi recenzenti i promotor, dekan Veterinarskog fakulteta profesor Tomislav Dobranić. Upravo je on predstavio pisce ovoga djela, te ocjenio važnost i vrijednost novog udžbenika. U ime svih recenzenata knjigu je predstavio profesor Vladimir Mrljak koji je uvodno naglasio da se veterinarska imunologija, kao i veterinarska klinička imunologija ubrzano razvija i zauzima zapaženo mjesto među tradicionalnim kliničkim disciplinama. Upozorio je i na nedvojbeni porast istraživačkih projekata u tom području koji rezultiraju novim vrijednim otkrićima, a potvrda tome su i brojne Nobelove nagrade koje se za imunologiju dodjeljuju.
U prikazu i ocjeni udžbenika osvrnuo se na svih osam glavnih poglavlja u sklopu kojih su obrađena najvažnija područja kliničke imunologije, tj. skupine bolesti koje se osnivaju na imunosnim reakcijama i mehanizmima. To se ponajprije odnosi na autoimunosne bolesti i imunodeficijencije, ali i na alergijske i pojedine tumorske bolesti. Također su prikazana najvažnija područja infekcijske imunologije, s naglaskom na veterinarsku vakcinologiju i dijagnostičku imunologiju. Pri tome se u sklopu poglavlja o dijagnostičkoj imunologiji obrađuju i oni postupci koji se primjenjuju i za dijagnosticiranje imunosnih stanja koja nisu posljedica mikrobne infekcije ili nametničke invazije. Zasebna poglavlja posvećena su najvažnijim imunomodulacijskim pripravcima i spojevima odnosno području transplantacije. U svom se prikazu udžbenika osvrnuo i na njegov izgled, iznimnu grafičku kvalitetu, visoku razinu slikovnih priloga i lakoću stila kojim je knjiga napisana.
U ime autorskoga tima govorili su profesorica Ljiljana Pinter i Danko Hajsig koji je ujedno i urednik knjige. Opisali su dugotrajan put koji je od zamisli pa do njezina ostvarenja trebalo proći i sa zahvalnošću spomenuli brojne osobe i ustanove koje su im u tome pomogle. Osvrnuli su se i na poteškoće na koje su nailazili, no uz vlastitu upornost i pomoć koja im je pružena opsežan posao uspješno su priveli kraju. Kao posebnu vrijednost udžbenika Veterinarska klinička imunologija, koji je ujedno namijenjen i kolegama praktičarima spomenuli su podatak da je u svjetskim razmjerima ovo iznimno rijetka knjiga. Naime, zadnja knjiga pod jednakim naslovom (Veterinary Clinical immunology) izašla je davne 1989. godine, a napisali su je R. E. W. Halliwell i N. T. Gorman.
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: 25-28 September 2024
Venue: Zadar, Croatia
We are honoured and pleased to invite you to the second international symposium “Power of Viruses 2024” to be held at the Hotel Kolovare, Zadar, Croatia, 25-28 September 2024.Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)