Slovensko-hrvatska „ekspedicija“ na Veliku planinu

01.09.2015. Novosti

Hrvatsko mikrobiološko društvo podržalo je ideju i prihvatilo poziv naših prijatelja iz Slovenskog mikrobiološkog društva na zajednički izlet i druženje na Velikoj planini. Ostvaren je 29. kolovoza 2015., tj. nedavne prekrasne i sunčane subote. Ukupno nas je bilo dvadesetak, a vrijedno je spomenuti da su tu skupinu činili mladi planinari-mikrobiolozi, oni srednje dobi te nekolicina posebno iskusnih!  Riječ ekspedicija je u naslovu stavljena u navodnike jer moramo javno priznati da smo na Veliku planinu dospjeli žičarom koja nas je prevezla na približno 1.400 metara nadmorske visine (da se ne bi dijelili na „pješake i žicare“). No ipak smo dovoljno vremena proveli u šetnji i prevalili značajne kilometre.

Velika planina je uglavnom travnata visoravan na približno 1.600 metara nadmorske visine koja pripada Kamniškim Alpama, a najviše kamenite i gole planine istočnog dijela Kamniških Alpa je sa sjeverne strane dobrano nadvisuju. Velika planina je osobito poznata po tome što se na njoj nalazi najbolje očuvano staro pastirsko naselje u Europi. Potječe iz 16. stoljeća i još je uvijek velikim dijelom zadržalo svoju osnovnu svrhu, a to je napasivanje brojnih krava i proizvodnja autohtonih mliječnih proizvoda. Tijekom izleta smo naučili da planina na slovenskom jeziku ne znači isto što i na hrvatskom. Naime planinom se, slobodnije prevedeno, nazivaju veliki planinski pašnjaci (Big Pasture Plateau je engleski naziv za Veliku planinu). Na pašnjacima Velike planine uživali smo u prekrasnom planinskom krajoliku „začinjenim“ autohtonim i posebnim drvenim planinskim kolibama (bajtama) koje služe za zajednički smještaj pastira i njihovih krava. Tijekom dana krave su slobodno puštene i nesmetano pasu po pašnjacima između planinarskih staza i mnoštva planinara. Ne smijemo zaboraviti ni lokalne specijalitete koje smo okusili u jednoj bajti, tj. heljdine žgance s čvarcima i kiselim mlijekom, što je za svaku preporuku. Posjetili smo nekoliko planinarskih domova, drvenu kapelicu i mali lokalni muzej, a kolege i prijatelji iz Slovenije na čelu s profesoricom Majom Rupnik pokazali su se kao iznimni domaćini koji  su nam približili ljepote i specifičnosti ovog prekrasnog kraja.

Druženje smo zaključili u Kamniškoj Bistrici (600 m/nm), ali pojedinosti o inicijativama o kojima smo razgovarali ćemo ostaviti za neku drugu prigodu. Ipak, najavljujemo novi sličan susret. Trebao bi se ostvariti u proljeće 2016. godine, a naše će Društvo taj puta biti domaćin i organizator.

Ovaj kratki izvještaj upotpunjujemo s nekoliko fotografija, a neke od njih potvrđuju da je zastava Hrvatskog mikrobiološkog društva, nakon Visokih Tatra (Slovačka, travanj, 2015.), razvijena i u Kamniškim Alpama (Slovenija, 29. kolovoza 2015.)!

 

Sastavili Marija Duvnjak i Danko Hajsig

Galerija slika


Projekt "U Društvu mikroba"

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Zanimljivosti

17.06.2021. Zanimljivosti
Projekt Virtulab
VIRTULAB je virtualno umrežen znanstveno-istraživački laboratorij za primarne i sekundarne sirovine.
29.03.2021. Novosti Zanimljivosti
Naša članica, prof. dr. sc. Dijana Škorić u podkistu o koronavirusu i cjepivu
Podkist je podcast Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST) u kojem se razgovara o znanstvenim i tehnološkim temama te temama povezanim sa studiranjem i učenjem. Cilj je u opuštenoj atmosferi približiti najnovija znanstvena istraživanja široj publici, dati studentima širi pogled na to što uče te poslušati savjete starijih kolega o studiranju, radu i napredovanju u profesionalnoj karijeri.
Postani član HMD-a

Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.

Postani član

Šaljite nam novosti

Novosti i zanimljivosti nam šaljite na urednik@hmd-cms.hr.

Skupovi HMD-a

7th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance (CESAR2025)

Date: 22 - 25 September 2025

Venue: Zadar, Croatia

The 7th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance (CESAR2025) will be held from September 22-25, 2025, at the Hotel Kolovare in Zadar, Croatia. This attractive tourist city, located in the center of the East Adriatic, is surrounded by stunning natural landscapes, making it an ideal venue for this important event.

Posjeti web stranicu


Arhiva skupova

Ostali skupovi

FEMS Summer School for Postdocs 2025: Advancing Microbial Solutions for Environmental and Public Health

Date: 2 - 10 September 2025

Venue: Ohrid, North Macedonia


7th Croatian Congress of Toxicology with International Participation

Date: October 5-8, 2025

Venue: Rab, Croatia


Poziv na simpozij „Ptičji flavivirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’“

Date: 19. svibnja 2025

Venue: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu


12th Trends in Medical Mycology

Date: 19-22 September 2025

Venue: Bilbao, Spain


Izdavaštvo

Priručnik za vježbe iz opće mikrobiologije

Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.

Naruči Više


Veterinarska imunologija

Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima. 
(Iz recenzije)

Naruči Više