Slovensko-hrvatska „ekspedicija“ na Veliku planinu

01.09.2015. Novosti

Hrvatsko mikrobiološko društvo podržalo je ideju i prihvatilo poziv naših prijatelja iz Slovenskog mikrobiološkog društva na zajednički izlet i druženje na Velikoj planini. Ostvaren je 29. kolovoza 2015., tj. nedavne prekrasne i sunčane subote. Ukupno nas je bilo dvadesetak, a vrijedno je spomenuti da su tu skupinu činili mladi planinari-mikrobiolozi, oni srednje dobi te nekolicina posebno iskusnih!  Riječ ekspedicija je u naslovu stavljena u navodnike jer moramo javno priznati da smo na Veliku planinu dospjeli žičarom koja nas je prevezla na približno 1.400 metara nadmorske visine (da se ne bi dijelili na „pješake i žicare“). No ipak smo dovoljno vremena proveli u šetnji i prevalili značajne kilometre.

Velika planina je uglavnom travnata visoravan na približno 1.600 metara nadmorske visine koja pripada Kamniškim Alpama, a najviše kamenite i gole planine istočnog dijela Kamniških Alpa je sa sjeverne strane dobrano nadvisuju. Velika planina je osobito poznata po tome što se na njoj nalazi najbolje očuvano staro pastirsko naselje u Europi. Potječe iz 16. stoljeća i još je uvijek velikim dijelom zadržalo svoju osnovnu svrhu, a to je napasivanje brojnih krava i proizvodnja autohtonih mliječnih proizvoda. Tijekom izleta smo naučili da planina na slovenskom jeziku ne znači isto što i na hrvatskom. Naime planinom se, slobodnije prevedeno, nazivaju veliki planinski pašnjaci (Big Pasture Plateau je engleski naziv za Veliku planinu). Na pašnjacima Velike planine uživali smo u prekrasnom planinskom krajoliku „začinjenim“ autohtonim i posebnim drvenim planinskim kolibama (bajtama) koje služe za zajednički smještaj pastira i njihovih krava. Tijekom dana krave su slobodno puštene i nesmetano pasu po pašnjacima između planinarskih staza i mnoštva planinara. Ne smijemo zaboraviti ni lokalne specijalitete koje smo okusili u jednoj bajti, tj. heljdine žgance s čvarcima i kiselim mlijekom, što je za svaku preporuku. Posjetili smo nekoliko planinarskih domova, drvenu kapelicu i mali lokalni muzej, a kolege i prijatelji iz Slovenije na čelu s profesoricom Majom Rupnik pokazali su se kao iznimni domaćini koji  su nam približili ljepote i specifičnosti ovog prekrasnog kraja.

Druženje smo zaključili u Kamniškoj Bistrici (600 m/nm), ali pojedinosti o inicijativama o kojima smo razgovarali ćemo ostaviti za neku drugu prigodu. Ipak, najavljujemo novi sličan susret. Trebao bi se ostvariti u proljeće 2016. godine, a naše će Društvo taj puta biti domaćin i organizator.

Ovaj kratki izvještaj upotpunjujemo s nekoliko fotografija, a neke od njih potvrđuju da je zastava Hrvatskog mikrobiološkog društva, nakon Visokih Tatra (Slovačka, travanj, 2015.), razvijena i u Kamniškim Alpama (Slovenija, 29. kolovoza 2015.)!

 

Sastavili Marija Duvnjak i Danko Hajsig

Galerija slika


Projekt "U Društvu mikroba"

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Zanimljivosti

17.06.2021. Zanimljivosti
Projekt Virtulab
VIRTULAB je virtualno umrežen znanstveno-istraživački laboratorij za primarne i sekundarne sirovine.
29.03.2021. Novosti Zanimljivosti
Naša članica, prof. dr. sc. Dijana Škorić u podkistu o koronavirusu i cjepivu
Podkist je podcast Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST) u kojem se razgovara o znanstvenim i tehnološkim temama te temama povezanim sa studiranjem i učenjem. Cilj je u opuštenoj atmosferi približiti najnovija znanstvena istraživanja široj publici, dati studentima širi pogled na to što uče te poslušati savjete starijih kolega o studiranju, radu i napredovanju u profesionalnoj karijeri.
Postani član HMD-a

Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.

Postani član

Šaljite nam novosti

Novosti i zanimljivosti nam šaljite na urednik@hmd-cms.hr.

Skupovi HMD-a

Power of Viruses 2024

Date: 25-28 September 2024

Venue: Zadar, Croatia

We are honoured and pleased to invite you to the second international symposium “Power of Viruses 2024” to be held at the Hotel Kolovare, Zadar, Croatia, 25-28 September 2024.

Posjeti web stranicu


Arhiva skupova

Ostali skupovi

12th Trends in Medical Mycology

Date: 19-22 September 2025

Venue: Bilbao, Spain


Izdavaštvo

Priručnik za vježbe iz opće mikrobiologije

Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.

Naruči Više


Veterinarska imunologija

Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima. 
(Iz recenzije)

Naruči Više